Якість зерна – це сукупність властивостей та ознак, які визначають придатність зерна до вживання за призначенням. Якість кожної партії зерна встановлюється на основі лабораторного аналізу середнього зразка, сформованого з точкових проб, відібраних від партії. Дуже важливо аграріям контролювати основні класоутворюючі показники зерна.
На базі відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу та якості зерна, крім посівних якостей насіння проводиться визначення біохімічних і технологічних показників якості зерна сільськогосподарських культур, а саме:
- Натура зерна.
Цей показник опосередковано характеризує виповненість зерна пшениці. Виповненому зерну властива завершеність процесів синтезу речовин, що входять до його складу. У ньому міститься більше ендосперму, а відповідно і крохмалю, цукрів, білків.
2.Вологість зерна.
Вирішальними факторами для зберігання насіння є його вологість. Вологість насіння пшениці, жита, ячменю, вівса не повинна перевищувати 14%. При вологості насіння на критичному рівні розпочинається ріст і розвиток мікроорганізмів.
3.Сажкові зерна.
Це патоген, що передається та зберігається виключно насінням. Ці збудники хвороб – дуже небезпечні інфекційні захворювання, які можуть призвести до 100 % втрати врожаю ячменю та пшениці.
4.Фузаріозні зерна.
Фузаріоз погіршує хлібопекарські якості борошна. Зерно, уражене видами F. sporotrichiella, F. Graminearum може викликати отруєння людей та тварин.
5. Масова частка сирої клейковини.
Великий вміст клейковини в зерні характеризує хлібопекарську якість. Клейковина покращує споживчу цінність хліба, крім цього є основним чинником технологічних властивостей борошна.
6.Якість клейковини. Клейковина, яка має хорошу пружність, розтягується під дією вуглекислого газу, але не розривається. Це забезпечує пористість хліба.
7.Органолептичні показники якості зерна.
Вони є показниками свіжості зерна, повноцінності споживчих якостей. Зміна властивого для зерна кольору є першою ознакою несприятливих умов дозрівання чи зберігання.
Для проведення вищезазначених досліджень необхідно укласти договір про надання послуг та надати:
- заявку встановленого зразка;
- зразок зерна (не менше 2 кг для зернових і зернобобових та не менше 1 кг для дрібнонасінневих олійних культур);
- документ, що підтверджує оплату наданих послуг.
За результатами лабораторних досліджень замовнику видається Протокол визначення біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки.