Під посівними якостями розуміють сукупність властивостей і ознак насіння, що характеризують ступінь їх придатності до посіву.
Відділ визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу та якості зерна проводить визначення посівних якостей насіння відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019
Основними завданнями відділу є:
- Визначення маси 1000 насінин
Показник маси 1000 насінин у сільськогосподарському виробництві може використовуватися для попередньої оцінки умов формування насіння, а також для розрахунку норм висіву. Чим більша маса 1000 насінин, тим краща енергія проростання та схожість. Рослини добре розвинені, мають підвищений імунітет, тощо. Такі посіви мають більший коефіціент кущення, більше продуктивних пагонів та краще перезимовують.
- Визначення вологості насіння
Важливий показник якості насіння – їх вологість. При підвищеній вологості зерно в сховищах може швидко само зігріватися, його вражають різні хвороби і особливо плісняві гриби. Підвищена вологість призводить до різкого зниження схожості насіння, а іноді і їх якості, а також до псування. Необхідно систематично контролювати вологість насіння, щоб регулювати умови його зберігання.
- Визначення енергії проростання та схожості
Кількість насіння, пророслих в перші 3-4 дні, показує енергію проростання досліджуваного насіння у відсотках.Насіння з високою енергією проростання дружніше сходять, сходи їх менше пригнічуються бур’янами, більш стійкі до зовнішніх несприятливих умов. Визначення схожості – один з найважливіших видів оцінки посівних якостей насіння, так як при поганій схожості виходять зріджені посіви, що в значній мірі впливає на величину врожаю. Отримані результати по схожості порівнюють з даними ДСТУ. Якщо насіння не відповідає вимогам стандарту, його відносять до некондиційного.
- Визначення життєздатності насіння
Під життєздатністю розуміють кількість живого насіння в досліджуваному зразку, виражену у відсотках, незалежно від того, здатне воно проростати в конкретних умовах або ні. На практиці життєздатність визначають у випадках, коли необхідно терміново оцінити можливу схожість насіння.
- Визначення чистоти та відходу
Масу чистих насінин досліджуваної культури, виражену у відсотках до загальної маси насіння, називають чистотою насіння. Якщо відсоток чистоти нижче, ніж встановлено стандартом, то насіння не допускають до посіву і піддають вторинному очищенню.
- Визначення домішки насіння інших видів рослин
В лабораторних умовах визначеня вмісту домішки насіння інших рослин – це поштучне визначення у складі домішки насіння рослин, небажаних для насінництва незалежно від їх вмісту під час аналізування чистоти. Серед домішок насіння бур’янів вирізняють такі групи: карантинні, отруйні, злісні, важковідокремлювані та інші. Очищення від домішок є однією з основних умов як при зберіганні насіння, так і при підготовці до посіву.
- Визначення заселеності насіння шкідниками
Шкідники пошкоджують насіння, а продукти їх життєдіяльності спричиняють розвиток грибкових хвороб і пліснявіння. Зараження може призвести до значних збитків, оскільки знищується частина насіння, а разом з тим погіршується його якість та схожість.
- Визначення зараженості насіння хворобами
Це наявність на поверхні чи середині або міжнасіннєвому просторі життєздатних патогенів, які спричинили або здатні до сприятливих умов спричинити ураження насіння, проростків і рослин. Основний показник зараженості насіння хворобами – відношення кількості ураженого насіння до облікового, виражене у відсотках. Попередня перевірка насіння на зараженість хворобами дає можливість визначати стан насіння, адже результати таких досліджень будуть підставою для ухвалення рішення про доцільність проведення обробки насіння та вибір протруйника необхідного спектра дії.