Картопляна нематода

Захворювання, що викликається нематодою, відоме під назвою глободероз. Площа зараження на території Івано-Франківської області станом на 01.01.2016р. становить 4,47га.
Живе нематода в грунті, паразитує на коріннях, а іноді на бульбах картоплі, а також коріннях помідорів, перцю та інших культурах з родини пасльонових.
Картопляна нематода має в своєму розвитку цисту напов­нену яйцями.
Цисти золотистого, або темно-коричневого кольору, майже кулевидної форми, за розміром, як макове зерно. В тілі однієї дорослої самки – цисти, яка зберігає життєздатність в грунті до 10 років, міститься від 45 до 1400 яєць. Восени, цисти відпадають від коріння і зимують в грунті. Весною при наявності рослини-господаря з яйця виходять личинки, які знаходять рослину-живителя, вбурюються в її молоді коріння і живляться соками рослини протягом всього вегетативного періоду.

Заражені рослини відстають у рості, мають пригнічений вигляд, листочки скручуються, в’януть, згодом буріють і відпадають. Сильно уражені рослини не цвітуть, або цвітуть слабо і утворюють малі бульби в невеликій кількості.
В грунті, в якому є велика кількість цист картопляної нематоди, врожай картоплі різко знижується, а інколи і зовсім відсутній. Найбільшу шкоду, паразит наносить на присадибних ділянках при незмінній сівозміні картоплі.
Основним джерелом розповсюдження картопляної нематоди являється заражений грунт, заражений садивний матеріал, сільгоспінвентар, транспортні засоби, до яких прилипли частинки зараженого грунту, взуття людини і тварини. Можливе перенесення цист вітром, дощовою водою.
Виявити картопляну нематоду можливо при уважному огляді кореневої частини куща картоплі під час цвітіння. На коріннях неозброєним оком можна побачити безліч жовтих, маленьких кульок-цист, жовтого кольору, які тримаються коріння. Під час копки цисти відпадають в грунт. Виявляють цисти також при аналізі ґрунтових зразків.
Карантинні заходи та засоби боротьби:
1.   Забороняється вивезення ураженого садивного матеріалу і грунту з регіонів розповсюдження захворювання.
2. Обов’язковий карантинний догляд та лабораторна експертиза садивного матеріалу.
3. Для своєчасного виявлення захворювання слід проводити обстеження посадок в період вегетації.
4. Вивезення вирощенної продукції за межі області проводити тільки при наявності карантинного сертифікату.
5. Впровадження особливого карантинного режиму на вогнищах, згідно ст. 33 Закону України «Про карантин рослин».
6. Використання вирощеного врожаю з цієї зони проводиться при
дотриманні встановлених фітосанітарних вимог.
    Агротехнічний метод включає в себе використання в
сівозміні культур, що не уражуються, заміну сприятливих сортів на стійкі сорти картоплі, внесення добрив, знищення бур’янів. В протинематодних сівозмінах вирощуються бобові,
зернові, технічні культури, багаторічні трави та інші.
 Велика роль в системі заходів відводиться нематодостійким сортам картоплі. Вирощування нематодостійких сортів картоплі на уражених ділянках дозволяє добитися значного зменшення нематод у грунті – 85% за 1 рік.

Залишити відповідь